Táncmeditáció

Táncmeditáció – Tudomány is, divat is

A minap rákérdezett valaki: a táncmeditáció az olyan, hogy táncolsz és közben foglalkozol a saját búddal-bajoddal? Tulajdonképpen lehet így is mondani – igen. De azért ennél összetettebb a kép.


A mozgás, ezen belül is a tánc évezredeken át a rituálék és a gyógyítás eszköze volt a legtöbb emberi kultúrában. Törzsi népeknél ma is az. Nem találtuk fel tehát a meleg vizet. Az 1950-es évektől kezdődően indult el Európa-, és párhuzamosan Észak-Amerika szerte az a folyamat, amely a táncot kiemelte mind az előadóművészeti, mind a társasági-szórakoztató szektorból. És hová helyezte? Hát vissza oda, ahonnan indult: a gyógyítás közepébe. Itt azonban ismét kettéválik a történet, érdemes tehát figyelni!

Egyfelől kialakultak olyan pszichoterápiás/pszichológiai módszerek, amelyek táncot is használnak, és fókuszáltan, programozottan dolgoznak valamely egyéni életproblémán, jellemzően több alkalmas, zárt keretben – ezeket nevezzük táncterápiáknak (DMT). És kialakult egy „demokratikusabb” irány, amelyben a tánc az elsődleges eszköz, az egyéni gyógyulás, változás lehetőségei szabadabbak, és megjelenik a közösségi dimenzió, ha műfajonként eltérő mértékben is. Ezeket nevezzük összefoglaló néven Conscious Dance-nek. Tanáraik legtöbbször sok éves, mély képződésen esnek át. Ilyen a Soul Motion, az 5Ritmus és a Movement Medicine (MM) is. Ugyanabba a nagy családba tartoznak, ám vannak jelentős eltérések köztük, és nagyon egyéni, hogy ki melyikben érzi otthon magát.

Conscious Dance

tudatos tánc lenne a magyar fordítás, de nem tudott meggyökeresedni itthon ez a név. Talán nem véletlenül, hisz például a Movement Medicine lényege éppen az, hogy azokkal a tartalmakkal kerüljünk kapcsolatba, amikre hétköznapi tudatállapotban nincs rálátásunk. Vagyis egyre többet tudjunk befogadni magunkból és a környező világból, és így egyre tágabb körben érzékeljük, hogy mennyire elemi részei vagyunk egy nagyobb egésznek – ennek minden elképesztő szépségével és felelősségével. Nyilván a meditációs utak is elvezetnek ide. Tehát az összevonás, hogy táncmeditáció, megállja a helyét. Attól viszont megfosztja a tájékozódni vágyót, hogy egyből azonosítani tudja egy-egy műfaj hátterét.

Táncmeditációnak hívjuk a relaxáló szabad mozgást, és azt az elsődlegesen gyógyító, önismereti utat is, amely 30 év munkájából született és ötvözi a természeti népek tudását, az eksztatikus tánchagyományt, meg az idegtudomány és az etológia megértéseit. Ahogy az MM teszi. A táncmeditáció hatékonysága ma már jól dokumentált, és hivatalosan is elismert. Mutatja ezt az is, hogy a MM Budapest egyes programjai az Európai Unió Erasmus+ Programjának keretében valósulhatnak meg.