Elméleti háttér
A mozgás változás, választás, élet
A mozgás alkotás, a mozgás kapcsolódás
A mozgás jelenlét
A mozgás orvosság — bárhol is tartsunk épp.
Mi a Movement Medicine?
Movement Medicine™: a módszer angol neve. A név maga egy ígéret: “Movement is Medicine” – vagyis a mozgás orvosság. Azt ígéri, hogy ha megfelelő támogatás és figyelem mellett mozgásba hozzuk a testet, akkor az elme, a szív és a lélek repedései beforrnak, ami széttört, újra összeforr.
Ennyiből talán már gyanítható, hogy a Movement Medicine™ is a tudatos táncok vagy tánc-meditációk népes családjának tagja. Egy erősen terápiás beágyazottságú, önismereti és gyógyító út. A modern lélektani ismeretek, az idegtudomány, és az eksztatikus tánc-hagyományok meg a természeti népek gyógyító technikáinak ötvözete. Egyszerű és hétköznapi eszközökkel, szabad tánccal, irányított figyelemmel, erős tudatossággal tanít teljesen jelen lenni a testünkben, az életünkben. Fejleszti a fizikai és érzelmi rugalmasságot, erősíti a szabadságra, az örömre, a játékra való képességet. Felébreszti az elköteleződést, a szenvedélyt és megtanít megbecsülni amink van, amik vagyunk, akik körülvesznek. Jó dolog.
A rendszert Ya’Acov és Susannah Darling Khan dolgozta ki Angliában, közel 20 év gyakorlásra és öt tapasztalt társuk segítségére támaszkodva. A módszergazda a School of Movement Medicine, amely 2007 óta képez tanárokat, akik a világ számos országában működnek. Munkájukról, hátterükről az iskola honlapja ad tájékoztatást.

Ya’Acov és Susannah Forrás: School of Movement Medicine
A gyökerek: innen indulunk
A mozgás, ezen belül is a tánc évezredeken át a rituálék és ezzel a transzformáció eszköze volt a legtöbb emberi kultúrában. Törzsi népeknél ma is az. Nem találtuk fel tehát a meleg vizet. Az 1920-as évektől kezdődően indult el Európa-, és párhuzamosan Észak-Amerika szerte az a folyamat, amely a táncot kiemelte mind az előadóművészeti, mind a társasági-szórakoztató szektorból (lsd. mozdulatművészet itthon). És visszahelyezte a tágan értelmezett gyógyítás területére. Itt azonban ismét kettéválik a történet, érdemes tehát figyelni.
A II. világháború erős pauzája után, az 1960-as években indult meg az a fejlődés, amely hatására egyfelől kialakultak olyan pszichoterápiás módszerek, amelyek táncot is használnak, és fókuszáltan, programozottan dolgoznak valamely egyéni életproblémán, jellemzően több alkalmas, zárt keretben – ezeket nevezzük táncterápiáknak (Dance-Movement Therapy – DMT). Itthon ilyen a pszichodinamikus tánc- és mozgásterápia.
Ezzel párhuzamosan kialakult egy „demokratikusabb” irány. Ebben is a tánc az elsődleges eszköz, az egyéni gyógyulás, változás lehetőségei azonban tágasabb keretet kapnak, nincs klinikai szemlélet, és megjelenik a közösségi dimenzió, ha műfajonként eltérő mértékben is. Ezeket nevezzük összefoglaló néven Conscious Dance-nek. Tanáraik sok éves, mély képzésen mennek át. Ilyen a Soul Motion, az 5Ritmus és a Movement Medicine™ (MM) is. Ugyanabba a nagy családba tartoznak, ám vannak jelentős eltérések köztük, és nagyon egyéni, hogy ki melyikben érzi otthon magát.
Tudatos, tudattalan? Tánc vagy terápia?
Conscious Dance – tudatos tánc lenne a magyar fordítás, de nem tudott meggyökeresedni itthon ez a név. Talán nem véletlenül, hisz például a Movement Medicine lényege éppen az, hogy azokkal a tartalmakkal kerüljünk kapcsolatba, amelyekre hétköznapi tudatállapotban nincs rálátásunk.
Vagyis a gyakorlások során egyre többet tudunk befogadni magunkból és a környező világból, és így egyre tágabb körben érzékeljük, hogy mennyire elemi részei vagyunk egy nagyobb egésznek – ennek minden elképesztő szépségével és felelősségével. Nyilván a meditációs utak is elvezetnek ide. Tehát az összevonás, hogy táncmeditáció vagy mozgásmeditáció, megállja a helyét.
Az MM megkülönböztető sajátossága és hatékonyságának kulcsa a szilárd idegtudományi alapok és a trauma-tudatosság mellett az erős szomatikus szemlélet és a nagyfokú belső vezetettség (interocepció). A test az origó. A saját test bölcsessége és ritmusa előrébb való a külső keretek diktátumánál.
Hogyan működik?
A testi érzékelés, a fizikai érzetek (felt sense) azonosítása pedig minden gyakorlás alapja, mert később ez segít kapcsolatot építeni: akár a test, akár az egyéni élet, akár a társas kapcsolatok szintjén. Tehát első körben ezzel az interocepciós képességgel ismerkedik meg az, aki Movement Medicine órára adja a fejét. De nem kell aggódni, élőben ez sem nem száraz, sem nem unalmas.
Mivel az interocepció amolyan szuperképesség, mint Villámnak a sebesség, vagy Hulknak a nagy zöld erő. Annyi a különbség, hogy ezzel mindannyian rendelkezünk. Képesek vagyunk azonosítani és megkülönböztetni a testünkből érkező jelzéseket, érzeteket – csak épp nem tesszük, mert soha senki nem biztatott minket ilyesmire.Gondoljunk csak bele! A legtöbb esetben mekkora kuszaságban gomolyognak érzelmek, értelmezések, tapasztalatok, gondolatok, kulturális sémák, szokásminták, egyéniségjegyek és érzetek. Talán annyira összekuszálódnak, hogy nem is látjuk már a különféle színeket, csak rámondjuk a világra vagy egy helyzetre, hogy hát ez bizony “kék”. És ezzel cselekvési és reakciós/kapcsolódási lehetőségeink máris leszűkültek.
Míg az MM gyakorlásával, a tánccal tisztul ez az információs mező, átjárhatóbbá válnak a belső csatornáink mind az érzelmek, mind a tudat számára, és mivel szabadabban mozgunk a saját bőrünkben, így rengeteg erőforrás szabadul fel. Ami remek még a dologban, hogy mindez a tisztulás, egyszerűsödés pedig szinte magától jön létre, hosszas elemzés, agyalás, túlzott boncolgatás nélkül. Természetesen van egy szilárd keret, egy értelmezési mező, és a mozgás az egészet átjárja, felkönnyíti, de alapvetően a dolog mégiscsak mintegy varázslatra történik.
Mitől működik?
A varázslat pedig annyi, hogy a testnek adott figyelem, a mozgás, amelyik kiszabadítja és átdolgozza a feleslegesen beragadt adrenalint, a közösség megtartó ereje és a megértés biztonsága elegendőek a gyógyuláshoz, a változáshoz. Ahogyan új mozgásmintákkal, új izomláncokkal kísérletezünk, úgy alakulnak új pályák az idegrendszerben. Áthuzalozódik a reakciós mezőnk, rugalmasabbá válik a válaszkészletünk, terhelhetőbb lesz az idegrendszerünk és ettől értelmesebbnek, megközelíthetőbbnek érződik a világ és annak sok ellentmondása, színe meg fonákja.
Ennek a folyamatnak az MM rendszerén belül számtalan tápja és segítője van – láthatók meg láthatatlanok is. Ezeket fogja össze egyetlen misztikus képbe vagy térképbe az MM-mandala.
A Movement Medicine mandala
Egyfajta mese. Nem a valóság és nem is az egyetlen igazság. De aki mélyebb gyakorlásba kezd, az ezt a tájat járja be újra és újra. Termékeny föld, éltető víz, tiszta tűz és sebes szelek szabdalta vidéket, ahol a tágas tér közepén egy égig érő fa áll. Gyökerei átszövik az élet köreit az éntől a kimondhatón túli valóságig, törzse rugalmas és erős, akár az emberi szív, ágai az égbolton túl érnek, egyesítve múltat, jelent és jövőt, lombjában pedig az újjászületés madara, a főnix fészkel.
A képzelet és a figyelem – a Movement Medicine eszköztárának másik pillérei – pont olyanok, mint bármely izom a testben: fejleszthetők, és szükségesek ahhoz, hogy egyensúlyban maradjunk.
A mandala kapuiról, értelmezéséről itt lehet bővebben olvasni angolul
Akit pedig ennél is mélyebben érdekel a dolog működése, annak a tapasztalati tanulást tudjuk javasolni: tessék eljönni táncolni!
Óriások vállán állunk
Jóllehet a Mandala, vagy annak sugalmazása tényleg egy révülés során jelent meg Ya’Acov számára, a módszer és a rendszer nem a semmiből lett. Erős tanítók nagylelkű útmutatásaiból táplálkozva vált megfejthetővé ez a látomás. Mindegyiküket felsorolni egy könyv kellene – ezért is született a Jaguár testben Pillangó szív, akit az egész mese érdekel, annak ajánljuk jó szívvel.
Ide mi most csak a három legfontosabb irány egy-egy képvislőjét emeljük ki:
Bikko Mahe Pentát, az Északi Öreget, aki nagylelkűen adta át sámántudását, Gabirelle Roth-ot, aki 18 éven át volt tanára és inspirálója az MM megalkotóinak, és Suprapto Suryadarmot, akitől sok értékes megértésünk származik a szabad mozgás és ritmus tekintetében.
A csillapíthatatlanul kíváncsiaknak pedig legyen itt pár további hasznos olvasnivaló, kapcsolódó szakirodalom:
LINKAJÁNLÓ
KÖNYVAJÁNLÓ